INNE FORMY UPOWSZECHNIANIA WYNIKÓW NASZEJ PRACY
08-09.05.2025
Konferencja "Historia zdrowia i ciała w perspektywie płci od średniowiecza do współczesności"

Zdjęcie autorstwa dr Katarzyny Stańczak-Wiślicz
W trakcie Interdyscyplinarnej Konferencji Historia zdrowia i ciała w perspektywie płci od średniowiecza do współczesności, organizowanej przez Instytut Historyczny US, Wydział Prawa i Administracji US oraz Komisję Historii Kobiet i Płci Kulturowej Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, nasz zespół w niemal pełnym składzie zaprezentował panel, zatytułowany: Żydowskie dyskursy o zdrowiu i ciele: Europa Środkowo-Wschodnia, XX wiek.
Link do filmu z otwarcia konferencji z kanału Uniwersytetu Szczecińskiego
Informacje i szczegółowy program konferencji na stronie Uniwersytetu Szczecińskiego

W ramach panelu prof. Joanna Degler zaprezentowała referat zatytułowany: Kwestie cielesności na łamach jidyszowych czasopism matrymonialnych, w którym porównywała dyskursy o ciele w dwóch jidyszowych gazetach matrymonialnych z Warszawy: "Jugend Welt oder Der Hejrats Farmitler" z 1908 roku i "Hejrats Żurnal" z 1930 roku. Profesor Degler interesowała zmiana, jaka zaszła w ciągu dwudziestu lat w treści ogłoszeń pod kątem sposobów pisania o męskim i kobiecym ciele.

Justyna Lisak z kolei w referacie pod tytułem: Wybrane aspekty zdrowia a wojna w pamiętnikach żydowskiego sanitariusza w armii Cesarstwa Niemieckiego (1915-1918) skupiła się na kilku najbardziej typowych dolegliwościach żołnierzy walczących na froncie i sposobach ich opisywania przez Hermanna Abrahama w swoich pamiętnikach. Justyna Lisak pokazała jak bardzo cielesnym jest doświadczenie wojny. Unikatowość źródła badanego przez naszą koleżankę polega na tym, że opisuje ono doświadczenie choroby zarówno z perspektywy funkcjonariusza wojskowych służb medycznych, jak i pacjenta, spotykające się w osobie Hermanna Abrahama, żydowskiego aptekarza z Wielkopolski.

Dr Anna Kałużna i dr Zuzanna Kołodziejska-Smagała w referacie zatytułowanym "Es gejt mir op wi a conwejtik", czyli co o chorobie pisali żydowscy lekarze na początku XX wieku, pokazywały, na przykładzie chorób oczu i cholery, jak wielowarstwowy był ówczesny dyskurs medyczny i jakie pełnił funkcje społeczne. Dr Kałużna i Kołodziejska-Smagała mówiły również o wzajemnym wpływie lekarzy żydowskich i nieżydowskich i przepływie wiedzy między grupą mniejszościową i większościową.
Wszystkie nasze wystąpienia skomentował z kolei Profesor Mariusz Kałczewiak, który pokazał, że wszystkie wystąpienia dotyczą różnych obliczy modernizacji w obrębie kultury żydowskiej.
18.12.2024
56th Annual Congress of the Association for Jewish Studies (online).
Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł prezentacji: Discourses on Body in Ads Printed in Jewish Press in the Polish Lands between 1880 and 1918.
01.12.2024
XIX Seminarium Friedmanowskie Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych, Warszawa
Anna Kałużna i Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł referatu: Zaistnieć w dyskursie można tylko z brzuchem? O żydowskim dyskursie o ciele kobiecym.
15.11.2024
Inauguracja sieci badawczej Body Research Network (online)
Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł referatu: Cleanliness is Health. Polish and Yiddish Discourse on Hygiene in the early Twentieth Century
04.09.2024
International Society of Cultural History 16th Congress: Embodied Histories: Cultural History of, in, and through the Human Body, 4-6 Sept. 2024, University of Potsdam,
Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł prezentacji: Discourses on Femal Body in Polish-Jewish Press of Interwar Poland
18.04.2024
Seminarium Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław.
Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł prezentacji: Dyskursy o ciele w kulturze żydowskiej na ziemiach polskich 1880-1939 - wstępne rozpoznania
12.04.2024
Seminarium Historii Gender, Wydział Historii UW, organizowane przes dr hab. Dobrochnę Kałwę. Warszawa.
Zuzanna Kołodziejska-Smagała, tytuł prezentacji: Dyskursy o ciele w kulturze żydowskiej na ziemiach polskich 1880-1939 - wstępne rozpoznania